839 words • 3~4 min read

Ochrana lidského zraku


Citlivý orgán

Naše oči jsou velmi schopným orgánem, protože dokáží vnímat širokou škálu barev, vidí na dlouhou vzdálenost, rozpoznávají tvary a tak dále. Vzhledem k tomu, kolik toho naše oči umí a jak jsou pro nás důležité je zapotřebí si je chránit, abychom s nimi neměli nějaké potíže. Naštěstí v dnešní době si lékaři umí poradit s kdečím, takže i takový zákal umí řešit. Poškodit si je však můžeme při práci, přičemž vniknutí teplé špony, která se přilepí není rozhodně nic příjemného. Základem u řady prací je tedy nasazení ochranných brýlích.

oko dívky

Tato ochranná pomůcka stojí pár korun, ale je dost odolná a svou práci udělá skvěle, proto volte osvědčené výrobce. Někdy však tato ochrana nestačí. Stačí se podívat na svařování, při kterém vzniká velmi intenzivní světlo, takže potřebujeme kuklu se sklem dostatečné třídy. V současnosti není problém zakoupit samozatmavovací kulku, takže si vše můžeme nachystat a nebudeme zahajoval svařování naslepo.

Modré světlo

Nemusíte být žádným svářečem či dělníkem, protože v dnešní době řada lidí pracuje u nějaké elektroniky, během čehož se dívají klidně několik hodin denně do monitoru. To pochopitelně oči také námaha, protože nemusíme tak často mrkat, proto se rychleji vysuší sítnice, a to je problém. Měli bychom si tedy dávat pravidelné přestávky po rozumném čase.

práce na notebooku

Při nich si zcela odpočiňte od obrazovek, raději se dívejte do dálky, a to nejlépe do přírody. Dalším problémem a to zejména večer je modré světlo. Je to z důvodu snížené tvorby melatoninu, který našemu tělu chybí a o když se nám podaří normálně usnout a spíme poměrně dost dlouho, tak se probouzíme unavení. Abychom se tomuto negativnímu dopadu vyhnuli, tak je používat vhodné brýle. Nejlepší brýle proti modrému světlu se dají koupit za nízkou cenu. Navíc mají hezký design, proto je můžete používat klidně v kanceláři mezi ostatními kolegy.