818 words • 4~6 min read

Exotické ovoce, které stojí za vyzkoušení


Kokos

Celým jménem kokosový ořech vlastně není ořech, ale ovoce. Kokos má hnědou tvrdou skořápku, bílou dužinu uvnitř a v ní tekuté mléko. 

Tip: voda z mladého kokosu se doporuÄuje po sportovním výkonu. TÄ›lu dodá tu správnou hydrataci. 

Kokos obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jde zejména o vápník, vlákninu, bílkoviny, fosfor a vitamíny A, C a E. I přes svůj vysoký obsah tuků pomáhá při hubnutí, slouží jako stabilizátor hladiny cukru v krvi a pomáhá v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. 

zázvor

Věděla jste? Kokos je antibakteriální a antivirový.

Papája

Papája je tropická bylina s oválným tvarem a růžovo-oranžovou dužinou. Dužina je příjemně sladká, voňavá a má máslovou konzistenci. I díky tomu je oblíbená po celém světě. Chutí ji můžeme přirovnat ke sladkému melounu nebo ananasu. 

VÄ›dÄ›la jste? ÄŒerná semena uvnitÅ™ papáji mají koÅ™enitou chuÅ¥ a mnohdy se používají jako náhrada Äerného pepÅ™e.

V Äem vám konzumace této Å¡Å¥avnaté lahůdky pomůže? Papája pomáhá pÅ™i problémech s trávením, má protizánÄ›tlivé úÄinky a působí i jako prevence proti infarktu.

Tip: v obchodech se zdravou výživou se porozhlédněte i po kandované papáje. Je to ideální cukrovinka, když vás honí mlsná. 

meruňky

DraÄí ovoce

DraÄí ovoce nebo také pitahaya patří snad k nejfotogeniÄtÄ›jšímu ovoci na svÄ›tÄ›. DraÄí ovoce se jmenuje proto, že slupka pÅ™ipomíná draÄí kůži. Po rozkrojení je dužina uvnitÅ™ krásnÄ› bílá s Äernými semínky. DraÄí ovoce obsahuje až 90% vody a mnoho zdraví prospěšných látek, zejména vitamíny C, B, E a minerály železo a fosfor. 

Chuť je mírně nasládlá, ale nevýrazná.

Konzumace se doporuÄuje jen tak na lžiÄku, kdy plod uprostÅ™ed rozkrojíte a dužinu vydlabáváte jako kiwi. Nebo lze na kostiÄky nakrájenou dužinu pÅ™idat do ovocného salátu Äi ovocného smoothie. V nÄ›kterých bistrech si můžete objednat i pitahaya bowl, což rozhodnÄ› stojí za vyzkouÅ¡ení.