854 words • 2~4 min read

Spojování dřevěného kompozitního materiálu


OSB desky jsou jeden z velmi často používaných materiálů při výstavbě. Jde o spojení jinak odpadového materiálů třísek ze dřeva, a to pomocí speciálního lepidla. Jelikož se jedná o odpadový materiál, tak jsou desky často za mnohem dostupnější cenu než jakákoliv celodřevěná deska. Přesto že se jedná o výrobek ze dřeva, stále má kvůli slepování jednotlivých prvků jiné vlastnosti než samostatné dřevo. Na tuto skutečnost je potřeba myslet i pro spojování tohoto materiálu. Je nadmíru důležité, aby se správně zvolil způsob spojování a přidané prvky, které pomohou.

dřevotřísková deska

Naštěstí již dnes na trhu existují vruty, které jsou speciálně vyrobené pro použití v kombinaci s dřevotřískovými deskami. Jsou to vruty do OSB desek. Tyto vruty mají mnoho nesporných výhod ať už se jedná o speciální systém pohonu vrutu, tak o jejich celkový tvar a jednoduchost zavedení do materiálu. Vruty jsou navrženy tak aby nedocházelo ke štěpení materiálu, což by se mohlo zdát jako jeden z prvních potenciálních problémů, při práci s materiálem, který je složený z třísek. Díky dobrému tvaru a jeho doladění do posledního detailu jsou tyto vruty odzkoušeným pomocníkem při spojování OSB desek, které jsou tak hojně využívané ve stavebnictví, ale také v kutilských projektech a v mnoha dalších.

křížový vrut

Firmy specializující se na výrobu těchto vrutů také často nabízí více variant, a to ať už se jedná o konečnou barvu materiálu či o typ hlavy, která může být plně zápustná či ne. Volba vrutů při jakémkoliv projektu může být pro začátečníky oříškem, a také zdrojem velké frustrace a ztráty peněz při nevhodném zvolení. Nevhodně zvoleným vrutem lze napáchat opravdu hodně škody, je zde šance, že zničíme celou desku, což je opravdu nežádoucí. Právě díky tomu je velmi dobré, že se dnes již firmy specializují i na tyto vruty a každý si dokáže ten správný ten jednoduše najít i na webové stránce.