929 words • 3~5 min read

Příroda lidi neposlouchá

Mít nějaký pozemek může být klidně i vyslovené terno. A to přinejmenším proto, že jde o nemovitý majetek. A to o majetek, který mívá klidně i docela vysokou hodnotu a inflace ho nemůže ohrozit, spíše právě naopak. Takový pozemek ale pochopitelně nemusí být jenom pouhým majetkem. Může být i prostorem, kde si to člověk může kdykoliv užít nebo kde se dá ledacos podniknout.

travnatý pozemek

Ovšem nic na světě netrvá věčně, ani lidská radost ne. A tak je člověk v jednu chvíli potěšen tím, že svůj pozemek má, a dokonce je třeba i o to šťastnější, oč je tento kus jeho půdy rozlehlejší, jenže čas běží a vše se začíná pozvolna obracet k horšímu. Protože si příroda nedá poroučet, a než se tak majitel pozemku naděje, už mu tu roste něco, co by tam nechtěl mít.

Takový člověk by měl rád dejme tomu trávník jako na golfovém hřišti. S nízkou krásně zelenou trávou, po které by byla radost se procházet. Jenže co má? Na jeho pozemku je tráva pořád vyšší a vyšší, kromě té krásné trávy a květů se tu rozmáhají třeba i bodláky, bolševník a jiný neřád, a když se to zanedbá, dříve nebo později tu začnou z přilétajících semen růst i křoví a stromky. A pak už ona místa nevypadají ani trochu atraktivně. A majitelé na ně nemohou být hrdí. Tedy do doby, než tento porost posekají. A pak zas a znovu.

rozlehlá louka

Ale kdo někdy sekal trávu kolem chaty na kousku toho trávníku, ten ví, že to není zrovna jednoduchá práce. A čím víc tráva přeroste, tím hůř. A což teprve když má někdo pozemek skutečně rozlehlý! To je pak spíš trest. Tedy může to být jako za trest, ale nemusí. Protože má na sekání trávy Liberec a nejen Liberec specialisty. A když tedy někdo nechce nebo nezvládá posekat nežádoucí porost na svých pozemcích sám, může si na to zjednat někoho jiného, schopného, pracovitého a vybaveného technikou, s níž je posekání onoho nežádoucího porostu pomalu hračka.