838 words • 2~4 min read

Kam s tepelným čerpadlem


Také patříte k lidem, které zasáhla současná energetická krize, respektive to šílenství, co nastalo ohledně cen energií? Cena elektřiny a zemního plynu vystoupaly do takových výšin, že zcela zaskočily mnohé z nás, a řada lidí také kvůli tomu začala okamžitě jednat. Projevilo se to mimo jiné i v nárůstu zájmu o tepelná čerpadla v Plzni (a kdekoli jinde). Namísto stávajících plynových kotlů, elektrických přímotopů a elektrokotlů se začalo s instalací těchto zařízení i tam, kde byste to neočekávali. Kde všude lze tepelné čerpadlo mít, a kde se to také vyplatí?

tepelná čerpadla

Rekreační chata – pro někoho překvapení, ovšem nutno podotknout, že máme na mysli zejména chaty celoročně obyvatelné. V chatách se poměrně často topí dřevem, například v krbových kamnech, a tepelné čerpadlo tu představuje jistou alternativu, která přichází vhod zejména v okamžiku, kdy nemáte čas ani energii zajišťovat topné suroviny (dřevo), anebo odjíždíte do zaměstnání a obecně mimo domov na delší čas a potřebujete, aby se uvnitř udržovala stabilní teplota, například kvůli pokojovým rostlinám.

dálkové ovládání klimatizace

Dvougenerační dům – toto je velmi dobrý příklad nasazení tepelného čerpadla v rodinném domě. Jedná se například o patrový objekt, v němž bydlí starší generace (rodiče či prarodiče) v přízemí a v prvním patře ti mladí. Tepelné čerpadlo tu dokáže vyrobit dostatečné množství tepla pro obě domácnosti a navíc se jedná pouze o jedno zařízení, tím pádem to představuje pro obě rodiny menší finanční zátěž, což se také projeví na době návratnosti vstupních investic. Dvougenerační domácnosti tu mohou k tepelnému čerpadlu připojit i podlahové vytápění a mohou využít fotovoltaických panelů pro výrobu elektrické energie, případně pro ohřev užitkové vody v bojleru. Výhody tepelných čerpadel jsou vždy zajímavější tam, kde se dokáže dohodnout větší počet osob na společném prospěchu z jednoho zařízení.