863 words • 2~4 min read

Dovolená snů na Českobudějovicku


Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně lidé preferují na prostředí, které si vybírají pro svou dovolenou? Co se jim doopravdy líbí, že chtějí trávit týden u moře, nebo třeba na horách či na své venkovské chalupě? Půjdeme-li na to čistě logicky selským rozumem, tak zjistíme, že je to nějaký společný prvek, a že to nebude ani moře, ani hory, ani samotná chalupa na venkově, ale harmonie tamního prostředí. Musí se nám tam zkrátka líbit, musí na nás prostředí působit harmonicky, vyváženě, příjemně, musí být atraktivní po estetické stránce, a je pak v zásadě jedno, zda je to chalupa dvacet kilometrů za Prahou, anebo francouzská Riviéra.

zámek Hluboká nad Vltavou

České Budějovice a jejich okolí patří k místům, která se řadí k těm nejharmoničtějším v Evropě, a možná i na světě. Je zde velmi zajímavé a rozmanité prostředí, střídají se tu louky, lesy, rybníky, řeky a potoky, krajina je plochá i kopcovitá se zajímavými výhledy, a naleznete tu celou řadu historických i přírodních památek a rezervací. Velmi působivé je zejména koryto řeky Vltavy od Lenory přes Vyšší Brod, Český Krumlov až na Hlubokou nad Vltavou, k těm nejkrásnějším úsekům patří Čertovy proudy, hrad Rožmberk nad Vltavou, Branná, Zátoň, Zlatá Koruna, Třísov a Dívčí Kámen.

jez U Jelení lávky Český Krumlov

Nedaleko odtud se také nachází Třeboňsko, se stovkami rybníků, stromořadími na jejich hrázích a hlubokými lesy, je zde vybudována rozsáhlá síť turistických a cyklistických tras a lidé tu nachází vytoužený klid, který jim pomáhá setřást stres mnohem lépe, než jinde.

Jestliže si zajistíte ubytování v Českých Budějovicích v centru nebo na okraji parku Stromovka, můžete tu opravdu prožít svou dovolenou snů.

A jeden tip na závěr: využijte příznivého počasí a astronomických vlivů a plánujte dovolenou buď na začátek září, kdy je již po hlavní sezóně, a je tu opravdu božský klid, anebo ještě lépe před sezónou, v druhé polovině června, kdy Slunce vstupuje do letního Slunovratu, a jsou nejdelší dny v roce.